בחירות 2019: המדריך לנושאים חברתיים-כלכליים

04.03.2019

לקראת הבחירות הקרבות לכנסת, מרכז טאוב עושה לכם סדר בנושאים הבוערים ביותר בתחומי החברה והכלכלה בישראל #בוחריםלדעת

070bd532bf9e8cf6473daa4d13704402

גללו מטה כדי לקרוא על כמה מהמגמות החשובות ביותר בישראל בתחומי כלכלה וחברה. קריאה נעימה! 

אקטואלי | יוקר המחיה | דמוגרפיה | צמיחה כלכלית | תעסוקה | חינוך | בריאות | רווחה


אקטואלי

מדוע המשכורות בישראל כל כך נמוכות ועלויות המחיה גבוהות כל כך? האם המחאה החברתית שפרצה ב-2011 הצליחה להוריד את המחירים? למדו עוד על ההתפתחויות בתחום יוקר המחיה בישראל בשנים האחרונות, לרבות מגמות במחירי המזון והדיור ורמת החוב של משקי הבית.

Israeli shekel notes background

דמוגרפיה

מבנה הגילים באוכלוסייה בישראל משתנה במהירות, מפני שמצד אחד שיעורי פריון הילודה במדינה הם הגבוהים ביותר מבין המדינות המפותחות, ומצד אחר מספר הקשישים בישראל צפוי להכפיל את עצמו עד 2035. נוסף על כך, הרכבן של קבוצות האוכלוסייה השונות בחברה הישראלית משתנה גם הוא. קראו על ההשלכות של המגמות הדמוגרפיות הללו על מגוון תחומי מדיניות אחרים בישראל.

baby-boy-sleeping-in-blanket (1)

צמיחה כלכלית

התעסוקה בישראל נמצאת בשיא של כל הזמנים ושיעור האבטלה מצוי בשפל היסטורי. צמיחת התמ"ג דומה לזו שנרשמה בשנים קודמות והשכר נמצא במגמת עלייה. עם זאת, פוטנציאל הצמיחה של המשק מצטמצם בשל שינויים דמוגרפיים ומגמות בפריון העבודה, שאינו צומח כלל. האם יש עוד מקום להתרחבות של התעשייה המצליחה ביותר בישראל – ההיי-טק – ולעידוד הצמיחה הכלכלית באמצעות הרחבת ההשתתפות בשוק העבודה?

TEL AVIV/ISRAEL - 5 AUGUST 2014: city Tel Aviv streets and buildings from a height. 5 august 2014 Tel Aviv.

תעסוקה

כדי להבין מה מתרחש בשוק העבודה בישראל, חשוב לבחון את המגמות לפי מגדר ומגזר. ההבדלים בין גברים לנשים במשלחי היד, בהיקף המשרות ובמאפיינים אחרים בשוק העבודה משפיעים על פער השכר המגדרי בהווה ובעתיד כאחד (באמצעות מערכת הפנסיה). נוסף על כך, יש הבדלים נרחבים בין מאפיינים של קבוצות אוכלוסייה שונות בשוק העבודה, ובכלל זה בשיעורי ההשתתפות בשוק העבודה, בתחומי התעסוקה ואפילו בדפוסי ההגעה לעבודה.

חינוך

משנות הילדות המוקדמת עד התיכון והאקדמיה, המגמות במערכת החינוך מעצבות את דור העתיד של ישראל. היכן ניצבת המערכת ביחס ליעדים העיקריים שהציבה לעצמה? כיצד מתבטא אי השוויון בחינוך, ובאילו נקודות אפשר לנסות להתמודד איתו – ואולי לצמצם את הפערים?

Children In Classroom

בריאות

מבחינות רבות מודדי הבריאות הנוכחיים של ישראל טובים למדי, אולם הם משקפים את השקעות העבר במערכת. כיום יש סימנים להרעה יחסית במצב הבריאות של האוכלוסייה, ומערכת הבריאות נאלצת להתמודד עם אתגרים הנובעים מהמימון הממשלתי, מהערבוב בין המערכת הציבורית לפרטית, מהזדקנות האוכלוסייה ומהבדלים גדולים במצב הבריאות בין קבוצות אוכלוסייה שונות.

backbone-blur-check-721166

רווחה

מערכת הרווחה בישראל מתאפיינת ביציבות ארוכת טווח ברמת ההוצאה החברתית ובאפקטיביות המוגבלת של הניסיונות להתמודדות עם העוני ואי השוויון במדינה. לצד זאת, יש הבדלים ניכרים בין רשויות שונות במימון שירותי הרווחה, ובין ארגונים ועמותות בתחום הרווחה במימון הפעילות.

ID:12964757

פוסטים אחרונים

נייר עמדה: הקיצוץ בתקציב הגיל הרך יפגע מאוד בדור העתיד של מדינת ישראל

28.02.2024

10% מאוכלוסיית ישראל הם ילדים מתחת לגיל 4, כפול מהממוצע במדינות ה-OECD. שליש מהילדים עד גיל 4 בישראל חיים מתחת

קראו עוד >
  • צוות היוזמה לחקר ההתפתחות ואי השוויון בגיל הרך

תפקידן המכריע של מדריכות חינוכיות במעונות היום לגיל הרך בצל המלחמה: ממצאים ראשוניים מסקר צוותי חינוך

18.02.2024

מבוא במשך שנים סבלה מערכת החינוך והטיפול בילדים בגיל לידה עד 3 מהזנחה ומהיעדר פיקוח. למרות הגידול העקבי במספר הילדים

קראו עוד >
  • כרמל בלנק

מערכת הרווחה הייתה על סף קריסה בתחילת המלחמה – זה מה שחייב לקרות כדי שתמשיך לתפקד

08.11.2023

מערכת הרווחה במדינת ישראל הייתה קורסת בימיה הראשונים של המלחמה אלמלא ההתארגנות המהירה של הדרגים המקצועיים במשרד הרווחה, ההתגייסות המרשימה

קראו עוד >
  • ג’וני גל , עידית וייס-גל

היפוך הגילים המזעזע של טבח ה-7 באוקטובר

06.11.2023

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ''ס) מפרסמת באופן קבוע נתונים על מספר הנפטרים היומי בישראל. הפרסום האחרון כולל את מתקפת 7 באוקטובר.

קראו עוד >
  • אלכס וינרב