בחירות 2019: המדריך לנושאים חברתיים-כלכליים

04.03.2019

לקראת הבחירות הקרבות לכנסת, מרכז טאוב עושה לכם סדר בנושאים הבוערים ביותר בתחומי החברה והכלכלה בישראל #בוחריםלדעת

070bd532bf9e8cf6473daa4d13704402

גללו מטה כדי לקרוא על כמה מהמגמות החשובות ביותר בישראל בתחומי כלכלה וחברה. קריאה נעימה! 

אקטואלי | יוקר המחיה | דמוגרפיה | צמיחה כלכלית | תעסוקה | חינוך | בריאות | רווחה


אקטואלי

מדוע המשכורות בישראל כל כך נמוכות ועלויות המחיה גבוהות כל כך? האם המחאה החברתית שפרצה ב-2011 הצליחה להוריד את המחירים? למדו עוד על ההתפתחויות בתחום יוקר המחיה בישראל בשנים האחרונות, לרבות מגמות במחירי המזון והדיור ורמת החוב של משקי הבית.

Israeli shekel notes background

דמוגרפיה

מבנה הגילים באוכלוסייה בישראל משתנה במהירות, מפני שמצד אחד שיעורי פריון הילודה במדינה הם הגבוהים ביותר מבין המדינות המפותחות, ומצד אחר מספר הקשישים בישראל צפוי להכפיל את עצמו עד 2035. נוסף על כך, הרכבן של קבוצות האוכלוסייה השונות בחברה הישראלית משתנה גם הוא. קראו על ההשלכות של המגמות הדמוגרפיות הללו על מגוון תחומי מדיניות אחרים בישראל.

baby-boy-sleeping-in-blanket (1)

צמיחה כלכלית

התעסוקה בישראל נמצאת בשיא של כל הזמנים ושיעור האבטלה מצוי בשפל היסטורי. צמיחת התמ"ג דומה לזו שנרשמה בשנים קודמות והשכר נמצא במגמת עלייה. עם זאת, פוטנציאל הצמיחה של המשק מצטמצם בשל שינויים דמוגרפיים ומגמות בפריון העבודה, שאינו צומח כלל. האם יש עוד מקום להתרחבות של התעשייה המצליחה ביותר בישראל – ההיי-טק – ולעידוד הצמיחה הכלכלית באמצעות הרחבת ההשתתפות בשוק העבודה?

TEL AVIV/ISRAEL - 5 AUGUST 2014: city Tel Aviv streets and buildings from a height. 5 august 2014 Tel Aviv.

תעסוקה

כדי להבין מה מתרחש בשוק העבודה בישראל, חשוב לבחון את המגמות לפי מגדר ומגזר. ההבדלים בין גברים לנשים במשלחי היד, בהיקף המשרות ובמאפיינים אחרים בשוק העבודה משפיעים על פער השכר המגדרי בהווה ובעתיד כאחד (באמצעות מערכת הפנסיה). נוסף על כך, יש הבדלים נרחבים בין מאפיינים של קבוצות אוכלוסייה שונות בשוק העבודה, ובכלל זה בשיעורי ההשתתפות בשוק העבודה, בתחומי התעסוקה ואפילו בדפוסי ההגעה לעבודה.

חינוך

משנות הילדות המוקדמת עד התיכון והאקדמיה, המגמות במערכת החינוך מעצבות את דור העתיד של ישראל. היכן ניצבת המערכת ביחס ליעדים העיקריים שהציבה לעצמה? כיצד מתבטא אי השוויון בחינוך, ובאילו נקודות אפשר לנסות להתמודד איתו – ואולי לצמצם את הפערים?

Children In Classroom

בריאות

מבחינות רבות מודדי הבריאות הנוכחיים של ישראל טובים למדי, אולם הם משקפים את השקעות העבר במערכת. כיום יש סימנים להרעה יחסית במצב הבריאות של האוכלוסייה, ומערכת הבריאות נאלצת להתמודד עם אתגרים הנובעים מהמימון הממשלתי, מהערבוב בין המערכת הציבורית לפרטית, מהזדקנות האוכלוסייה ומהבדלים גדולים במצב הבריאות בין קבוצות אוכלוסייה שונות.

backbone-blur-check-721166

רווחה

מערכת הרווחה בישראל מתאפיינת ביציבות ארוכת טווח ברמת ההוצאה החברתית ובאפקטיביות המוגבלת של הניסיונות להתמודדות עם העוני ואי השוויון במדינה. לצד זאת, יש הבדלים ניכרים בין רשויות שונות במימון שירותי הרווחה, ובין ארגונים ועמותות בתחום הרווחה במימון הפעילות.

ID:12964757

פוסטים אחרונים

הכירו את ג'ים אנג'ל, יו"ר הדירקטוריון החדש של מרכז טאוב

28.07.2021

ג'ים אנג'ל הוא מומחה לשימור סביבתי בעל ניסיון רב-שנים בתמיכה במאמצים להגנה על נופים ברחבי העולם ובמאבק בשינוי האקלים. הוא

קראו עוד >
  • צוות מרכז טאוב

הטנגו של מדיניות משרד החינוך לצמצום פערים לימודיים וחברתיים באמצעות העדפה מתקנת

06.03.2016

הסיבה לשם המוזר של הרצאתי היא הדמיון הרב בין מדיניות הממשלה בנושא צמצום הפערים הלימודיים וחברתיים "שני צעדים קדימה, צעד

קראו עוד >
  • נחום בלס

מחשבות ראשוניות לקראת דיונים על רפורמה בחינוך העל-יסודי

01.07.2021

במבט ראשון נראה כי בריאיון שהעניק יו"ר ארגון המורים רן ארז לדה מרקר (27.6.21) הוא דוחה מכול וכול את הרעיונות

קראו עוד >
  • נחום בלס

משבר הקורונה והשפעתו על מערכות חינוך: תובנות ראשונות

10.05.2021

פרופ' אנדריאס שלייכר הוא מנהל לענייני חינוך ומיומנויות ויועץ מיוחד לענייני מדיניות חינוך למזכיר הכללי של ה- OECD , ועומד

קראו עוד >
  • צוות מרכז טאוב