כיצד השנים הראשונות והמעצבות של ילדים משפיעות על עתידם?

29.12.2018
  1. מדוע חשוב כל כך לחקור דווקא את הגיל הרך?
   יוסי שביט
   מחקרים בין-לאומיים רבים מלמדים שלסביבה שילדים נחשפים אליה בשנים הראשונות לחייהם נודעת חשיבות קריטית להתפתחות המוח, מערכת העצבים, המיומנויות הקוגניטיביות והלא-קוגניטיביות והאישיוּת. השפעות שליליות במהלך ההיריון והגיל הרך כמו לחץ יכולות לשבש את התפתחות הילד. נוסף על כך, ילדים למשפחות מרקע חברתי-כלכלי נמוך עשויים לסבול ממחסור בגירוי חושי, הזמין לילדים מרקע חברתי-כלכלי גבוה יותר.
   ואולם הדבר המדאיג ביותר הוא שאי השוויון שנוצר בתחילת החיים ממשיך להתרחב בהמשך החיים, עם התפתחות הילדים, ועשוי להשפיע על מהלך חייהם. לכן עלינו להבין מה מתרחש במהלך תקופת הזמן הקריטית הזאת בהתפתחות הילד.
   1. כיצד בדיוק אתה מגדיר את הגיל הרך? על אילו גילאים מדובר?
    ככלל, הספרות על ההתפתחות בגיל הרך מתייחסת לגילאי לידה עד 5. אולם השנים הללו אינן הומוגניות. מחקרים מראים שבאלף הימים הראשונים לחיים (מתחילת ההיריון ועד גיל שנתיים) ההתפתחות הפיזית והקוגניטיבית מהירות הרבה יותר מאשר בשנים שלאחר מכן שבמסגרת הגיל הרך (עד גיל 5). על כן אנו מבחינים במחקר שלנו בין השפעת הגורמים הסביבתיים בתקופת הזמן הראשונה לבין השפעתם בגיל 3–5.
   1. אילו נושאים בתחום ההתפתחות בגיל הרך אתה וצוות החוקרים שלך מתכננים לחקור?
    הצוות שלי ואני חוקרים את הקשר בין כמה גורמים בתקופת הגיל הרך לבין הישגים עתידיים. גורמים אלו כוללים בין השאר מצב חברתי-כלכלי ועוני, חינוך קדם-יסודי ואיכותו, גודל המשפחה, והשתתפות ההורים בכוח העבודה. בעתיד אנו מתכננים לחקור גם את ההשפעה של סגנונות הורות שונים. מחקרים שנעשו במדינות אחרות הראו שלסגנון הורות, כגון כמות תשומת הלב, החשיפה לגירויים, הדרישות והתמיכה שהורים מעניקים לילדיהם יש השפעה על ההתפתחות בילדות בכלל, ובגיל הרך בפרט.
   1. מה אתם מקווים להשיג במחקר בתחום הזה?
    באמצעות המחקר אנו מקווים להבין מהם הגורמים הסביבתיים המשפיעים בגיל הרך ובתקופת חיי העובר וכיצד הם משפיעים על התוצאות בהמשך החיים, כמו הישגים לימודיים. הבנת הגורמים הללו עשויה לסייע בבניית בסיס לקידום מדיניות לצמצום אי השוויון בישראל, על ידי בניית תוכניות והתערבויות שיתמודדו עם הגורמים הסביבתיים בחיי העובר ובגיל הרך.

פוסטים אחרונים

נייר עמדה: הקיצוץ בתקציב הגיל הרך יפגע מאוד בדור העתיד של מדינת ישראל

28.02.2024

10% מאוכלוסיית ישראל הם ילדים מתחת לגיל 4, כפול מהממוצע במדינות ה-OECD. שליש מהילדים עד גיל 4 בישראל חיים מתחת

קראו עוד >
 • צוות היוזמה לחקר ההתפתחות ואי השוויון בגיל הרך

תפקידן המכריע של מדריכות חינוכיות במעונות היום לגיל הרך בצל המלחמה: ממצאים ראשוניים מסקר צוותי חינוך

18.02.2024

מבוא במשך שנים סבלה מערכת החינוך והטיפול בילדים בגיל לידה עד 3 מהזנחה ומהיעדר פיקוח. למרות הגידול העקבי במספר הילדים

קראו עוד >
 • כרמל בלנק

מערכת הרווחה הייתה על סף קריסה בתחילת המלחמה – זה מה שחייב לקרות כדי שתמשיך לתפקד

08.11.2023

מערכת הרווחה במדינת ישראל הייתה קורסת בימיה הראשונים של המלחמה אלמלא ההתארגנות המהירה של הדרגים המקצועיים במשרד הרווחה, ההתגייסות המרשימה

קראו עוד >
 • ג’וני גל , עידית וייס-גל

היפוך הגילים המזעזע של טבח ה-7 באוקטובר

06.11.2023

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ''ס) מפרסמת באופן קבוע נתונים על מספר הנפטרים היומי בישראל. הפרסום האחרון כולל את מתקפת 7 באוקטובר.

קראו עוד >
 • אלכס וינרב