עד כמה פוגעות מחלות הלב באיכות החיים?

28.08.2017

לכבוד יום בריאות הלב הבין-לאומי שמצוין השבוע (29 לספטמבר), פרסם איגוד הקרדיולוגים הישראלי נתון חדש, לפיו אירועי לב הם גורם המוות השני הנפוץ בשכיחותו בישראל לאחר סרטן.

מרכז טאוב בחן לאחרונה מחלות לב ומחלות נוספות, ובדק לא רק את התמותה אלא גם לאילו מצבים רפואיים ישנה ההשפעה הגדולה ביותר על האוכלוסיה מבחינת DALYs  – מדד הבוחן את תוחלת החיים בבריאות טובה ומשקלל לא רק את המוות, אלא גם את השנים שבהם חי האדם באי תפקוד.

בדיקה מסוג זה מגלה שמחלות לב נמצאות בין חמש הסיבות המובילות לנטל התחלואה בישראל. המחקר של החוקרים ליאורה בוורס ופרופ' דב צ'רניחובסקי ממרכז טאוב מגלה שזוהי הסיבה השנייה בשכיחותה לאובדן שנות תפקוד, מיד לאחר כאבי צוואר וגב תחתון. אחריה ואחרי מחלות לב נמצאים ברשימה סוכרת, מחלות ראייה ושמיעה ודיכאון.

למרות מיקומו הגבוה, נטל התחלואה בשל מחלות לב נמוך יותר מבארצות אחרות, כשהנטל המשולב של מחלות לב ואירועים מוחיים ירד ב-58% בין 1990 ל-2015. באותו זמן עלה נטל התחלואה מסוכרת, בעיות שמיעה וראייה ודיכאון. שינוי קיצוני זה, שהוא תופעה עולמית, קשור בהתפתחות יכולות האיתור והטיפול במחלות לב ושבץ, ובפיתוח תרופות שמטפלות בצורה יעילה ביתר לחץ דם וכולסטרול גבוה. מצד שני, עליה במדד מסת הגוף (BMI) ובשיעור חולי הסוכרת בישראל מיתן את הצניחה הגדולה יותר שהיתה יכולה להיות בשיעור הסובלים ממחלות לב.

Disease burden graph HEB

שיעורי התמותה בישראל ממחלות לב ושבץ נמוכים משמעותית מאלה שבאירופה, אפילו בהתחשב בכך שהאוכלוסיה במדינה צעירה יחסית. הסבר חלקי לתופעה הוא השיעור הנמוך יותר של מעשנים בישראל ושל צריכת הסמים והאלכוהול שאינם גבוהים כמו במדינות אחרות.

שיעורי התמותה בישראל ממחלות המושפעות מפעילות גופנית נמוכים יחסית, כולל מחלות לב וסוגים מסוימים של סרטן. במחקר אחר של המרכז, גילה פרופ' אלכס וינרב קשר בין התמותה בישראל לשירות החובה בצבא. על פי המחקר השירות הצבאי – שלעתים קרובות דורש כושר גופני גבוה – מוסיף יותר משלוש שנים לתוחלת החיים הממוצעת של הגברים בישראל. גורם שמחזק את המסקנה הזו הוא התמותה הנמוכה יחסית של גברים יהודים בישראל מהמחלות שהוזכרו וקשורות בפעילות גופנית. רוב ערביי ישראל אינם משרתים בצבא ולפי נתוני משרד הבריאות בקרב אוכלוסיה זו שיעור חולי הלב והחולים במחלות וסקולריות גבוה מאשר בקרב האוכלוסיה היהודית.

מחלות לב, שבץ ומחלות אחרות שקשורות בלחץ דם גבוה קשורות באופן הדוק גם לתזונה. לתזונה המזרח תיכונית המקובלת בישראל, שכוללת צריכה מרובה של פירות, ירקות וקטניות, ישנם יתרונות בריאותיים משמעותיים, אך הישראלים הם צרכנים במידה גבוהה יחסית של סוכר, ואינם צורכים מספיק מזון מלא. כמעט חצי מהילדים שותים משקאות ממותקים מדי יום, שיעור גבוה יותר מבארצות הברית. בנוסף, צריכה של סל מזון בריא היא כמעט בלתי אפשרית עבור משפחות רבות.

בספרון הבא תוכלו ללמוד עוד על בריאות הלב ובריאות בישראל – כולל נתונים על תוחלת חיים, זקנה, נטל תחלואה, הוצאה על בריאות, תזונה וזמן המתנה לשירותים רפואיים.

 

Cover of Ourboox HEB

פוסטים אחרונים

הכירו את ג'ים אנג'ל, יו"ר הדירקטוריון החדש של מרכז טאוב

28.07.2021

ג'ים אנג'ל הוא מומחה לשימור סביבתי בעל ניסיון רב-שנים בתמיכה במאמצים להגנה על נופים ברחבי העולם ובמאבק בשינוי האקלים. הוא

קראו עוד >
  • צוות מרכז טאוב

הטנגו של מדיניות משרד החינוך לצמצום פערים לימודיים וחברתיים באמצעות העדפה מתקנת

06.03.2016

הסיבה לשם המוזר של הרצאתי היא הדמיון הרב בין מדיניות הממשלה בנושא צמצום הפערים הלימודיים וחברתיים "שני צעדים קדימה, צעד

קראו עוד >
  • נחום בלס

מחשבות ראשוניות לקראת דיונים על רפורמה בחינוך העל-יסודי

01.07.2021

במבט ראשון נראה כי בריאיון שהעניק יו"ר ארגון המורים רן ארז לדה מרקר (27.6.21) הוא דוחה מכול וכול את הרעיונות

קראו עוד >
  • נחום בלס

משבר הקורונה והשפעתו על מערכות חינוך: תובנות ראשונות

10.05.2021

פרופ' אנדריאס שלייכר הוא מנהל לענייני חינוך ומיומנויות ויועץ מיוחד לענייני מדיניות חינוך למזכיר הכללי של ה- OECD , ועומד

קראו עוד >
  • צוות מרכז טאוב