מרכז טאוב מפרסם לראשונה את שיעורי ההצבעה בבחירות לפי שכונות ברחבי הארץ ולפי דירוג חברתי-כלכלי של המצביעים ומצא מנדטים אבודים שעשויים להשפיע על תוצאות הבחירות

31.10.2022

לקראת הבחירות שיתקיימו מחר, בדק מרכז טאוב את שיעורי ההצבעה בארבע מערכות הבחירות האחרונות לפי המצב החברתי-כלכלי של התושבים בכל אחת מ-12,000 הקלפיות הפזורות ברחבי הארץ, כדי לקבל תמונה מעמיקה יותר של דפוסי ההצבעה בישראל. ערים ויישובים רבים בישראל אינם הומוגניים מבחינה חברתית-כלכלית, ולעיתים קרובות יש בהם שכונות חזקות מבחינה חברתית-כלכלית לצד שכונות חלשות.

מהנתונים עולה שאחוזי ההצבעה בעשירונים 7–10 היו תמיד גבוהים יותר מאשר ממוצע ההצבעה הארצי. לעומת זאת, בעשירונים הנמוכים – 1, 3, 4 ו-5 היה שיעור ההצבעה בכל ארבע מערכות הבחירות נמוך מן הממוצע הארצי. "לוּ אחוזי ההצבעה בעשירונים הנמוכים היו גבוהים יותר – הייתה יכולה להיות לכך השפעה על תוצאות הבחירות", אמר ניר קידר, מנכ"ל מרכז טאוב.

הערה: ב"שכונה" הכוונה לאזור גיאוגרפי סטטיסטי (אג"ס), כהגדרת הלמ"ס – יחידה גיאוגרפית המונה כ-3,000–5,000 תושבים. לעיתים שכונה מתפרסת על יותר מאג"ס אחד.


כדי להבין את השפעת השונות באחוזי ההצבעה לפי המצב החברתי-כלכלי של המצביעים בוצע חישוב של המנדטים שהאוכלוסייה בכל דירוג חברתי-כלכלי "הרוויחה" או "הפסידה" בשל אחוזי הצבעה גבוהים או נמוכים מן הממוצע הארצי. מהנתונים עולה שבבחירות לכנסת ה-21 (אפריל 2019), אשכולות 1–5 איבדו 4.8 מנדטים; בבחירות לכנסת ה-22 (ספטמבר 2019) אשכולות אלו איבדו 3.6 מנדטים; בבחירות לכנסת ה-23 (מרץ 2020) הם איבדו 3.0 מנדטים; ובבחירות לכנסת ה-24 (מרץ 2021) הלכו לאיבוד 5.1 מנדטים באשכולות 1–5. אילו היו אחוזי ההצבעה באשכולות אלו זהים לממוצע הארצי היה נגרע אותו מספר מנדטים, בהתאמה, מאשכולות 6–10 – כלומר מבחינת מנדטים ההשפעה היא למעשה כפולה.

הניתוח מראה עד כמה משמעותית השפעת השונות באחוזי ההצבעה על תוצאות הבחירות. מאחר שתוצאות מערכות הבחירות האחרונות היו צמודות מאוד, סביר להניח שאילו היו אחוזי ההצבעה דומים בכל רחבי הארץ, הייתה לכך השפעה רבה על הרכב הממשלה שקמה לאחר הבחירות.

"הבדיקה שעשינו מאפשרת לראשונה לנתח את דפוסי ההצבעה לפי שכונות ולא רק לפי יישובים בישראל, ויש לכך משמעות רבה מבחינה חברתית-כלכלית", מסביר פרופ' אבי וייס, נשיא מרכז טאוב. "הנתונים מצביעים על מספר לא מבוטל של מנדטים שעשויים היו להכריע את הבחירות ולשנות את תמונת המצב בישראל".

מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל הוא מוסד מחקר עצמאי ובלתי מפלגתי העוסק בנושאי כלכלה וחברה. המרכז מספק לקובעי המדיניות ולציבור מחקרים ונתונים בכמה מהסוגיות החשובות ביותר שישראל מתמודדת עימן בתחומי החינוך, הבריאות, הרווחה, שוק העבודה והמדיניות הכלכלית, כדי להשפיע על תהליכי קבלת ההחלטות בישראל ולשפר את רווחת כל תושבי המדינה.

לפרטים נוספים ולתיאום ריאיון נא לפנות לענת סלע-קורן, מנהלת שיווק, תקשורת וקשרי ממשל במרכז טאוב, 050-6909749.

פוסטים אחרונים

שיהיה לנו לבריאות

29.11.2022

[caption id="attachment_85584" align="aligncenter" width="466"] נשיא מרכז טאוב פרופ' אבי וייס[/caption] הכנס נפתח עם הרצאתו של פרופ' סר מייקל מרמוט מהקולג'

קראו עוד >
  • צוות מרכז טאוב

מצוקות ותקוות בטיפול בגיל הרך בישראל

30.06.2022

הירשמו לכנס של יוזמת מרכז טאוב לחקר ההתפתחות ואי השוויון בגיל הרך בנושא מצוקות ותקוות בטיפול בגיל הרך בישראל יום

יום העצמאות 2022: עד כמה צדקנו בתחזיות קצב גידול האוכלוסייה שלנו

03.05.2022

לכבוד יום העצמאות פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את האומדנים האחרונים של אוכלוסיית ישראל. כל מי שקיווה לראות את העלייה הגדולה

קראו עוד >
  • אלכס וינרב

הכירו את ג'ים אנג'ל, יו"ר הדירקטוריון החדש של מרכז טאוב

28.07.2021

ג'ים אנג'ל הוא מומחה לשימור סביבתי בעל ניסיון רב-שנים בתמיכה במאמצים להגנה על נופים ברחבי העולם ובמאבק בשינוי האקלים. הוא

קראו עוד >
  • צוות מרכז טאוב