פרסומים, סמינרים מקוונים (וובינרים) ומחקרים של מרכז טאוב העוסקים במלחמה

הבלוג

 • שולחן עגול שקיים משרד ראש הממשלה במסגרת השולחן העגול הרב-מגזרי לשעת חירום בהשתתפות חוקרים מתחום הבריאות דן בקשייהם של אנשי מקצוע מתחומים טיפוליים כגון בריאות הנפש, רפואה, חירום והצלה וממקצועות שונים בתחום הבריאות, החינוך והרווחה. במוקד הדיון עמד הקושי להתמודד עם השפעות החשיפה לטראומה ככלל, ובתקופה הנוכחית בפרט, בהתבסס על מלחמת 7 באוקטובר כמקרה בוחן מרכזי.מתוך הדיונים עלה צורך בסקירת ספרות וגיבוש המלצות בנושא הסיוע למסייעים. המסמך נכתב במשותף על ידי חוקרים ממרכז טאוב, חוקרים מהאוניברסיטאות חיפה, תל אביב ובן-גוריון, חוקרים מהפורום לקידום מערכת בריאות מותאמת טראומה וחוקרים מעמותת "שלומוּת" ומארגונים נוספים לטיפול בנפגעי טראומה. לחצו כאן לקריאת נייר הסיוע למסייעים בראי מלחמת 7 באוקטובר 2023: השפעות החשיפה לטראומה על צוותים מטפלים וההתמודדות עימה ברמה האישית, המקצועית והמערכתית.
 • עוד לפני פרוץ המלחמה נמצאה מערכת הרווחה בישראל במצב של קריסה. המלחמה הוסיפה עוד 130,000 מפונים למעגל הנזקקים לשירותי הרווחה, הזקוקים לסיוע חומרי ולעיתים קרובות גם לסיוע נפשי, תמיכה רגשית וסיוע בהתארגנות לצורך המשך תפקוד. ג'וני גל, חוקר ראשי וראש תוכנית מדיניות הרווחה במרכז טאוב, ועידית וייס-גל מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב, מציגים מספר פעולות שבהן על המדינה ורשויות הרווחה לנקוט באופן מידי כדי להתמודד עם האתגר החדש.
 • מנהל המחקר אלכס וינרב כותב על היפוך הגילים המזעזע של טבח ה-7 באוקטובר שבו עלה בהרבה מספר המתים הצעירים על מספר המתים המבוגרים.

 

 

 • כיצד מתמודדת ישראל עם העלייה העצומה במספר הפצועים והמאושפזים? פרופ' נדב דוידוביץ', ראש תוכנית מדיניות הבריאות במרכז טאוב ומנהל בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן-גוריון בנגב עוקב אחר מצבה של מערכת הבריאות בישראל בצל המלחמה ומתייחס לנתונים.

 

מחקרים

 • בפרק מיוחד זה, הפותח את דוח מצב המדינה לשנת 2023, סוקרים חוקרי מרכז טאוב את השפעות המלחמה בכל תחום ומצביעים על הפעולות שניתן לעשות כל עוד המלחמה נמשכת, לצד הפעולות שחשוב לנקוט עם סיומה על מנת להחזיר את המצב לקדמותו. בכמה תחומים אף ניתן למנף את המצב שנוצר לבניית מציאות טובה יותר ולשיפור היערכותנו למצבים דומים בעתיד. חוקרי המרכז גיבשו רשימה של צעדי מדיניות, שאת חלקם ניתן להפעיל כבר עכשיו, כדי לאפשר למערכות הציבוריות לספק את המענים הנדרשים. 

 

 • מחקר חדש שמתפרסם במסגרת היוזמה למחקר סביבה ובריאות של מרכז טאוב מתמקד בהשלכות הסביבתיות של המלחמה אשר עלולות לגרום למגוון אסונות סביבתיים כגון דליפת נפט, פגיעה במאגרי דלק ובתשתיות החשמל והמים ופליטת חומרים מסוכנים לאוויר.

 

 • כיצד משפיע מוות של בן משפחה על ההישגים הלימודיים?  לצד הקשיים הרבים שעתידים ללוות את בני המשפחות השכולות מהשבת השחורה ב-7.10, לאובדן בן משפחה היבט חשוב נוסף – הוא פוגע בהישגים הלימודיים של ילדים צעירים. במחקר בחנו כיצד מוות של הורה, אח או אחות קשור להישגים לימודיים בגילים מאוחרים יותר, ומצאנו כי הסיכוי של ילד שחווה מוות במשפחה הגרעינית להשיג תעודת בגרות נמוך ב-26% מהסיכוי של מי שלא חווה מוות במשפחה בגילים אלו.

 

 • מסמך מיוחד שלנו מצביע על צעדים חשובים שבהם כדאי לנקוט כדי לתת מענה למפונים ולעקורים מעוטף עזה ומיישובי הצפון. המסמך סוקר את דרכי ההתמודדות של מדינות שונות עם מפונים ועקורים שנאלצו לעזוב את בתיהם בעקבות סכנה מוחשית הנשקפת להם במקום מושבם, ומאפשר להיעזר בניסיון שצברו כדי להתמודד עם המצב בישראל.

וובינרים

חוקרי תחום סביבה ובריאות, מאיה שדה, פרופ' נדב דוידוביץ' ופרופ' מיה נגב, עסקו בהשלכות סביבתיות של המלחמה (באנגלית)

פרופ' אבי וייס ופרופ' ידידיה שטרן, נשיא JPPI מדברים על השפעת המלחמה על הכלכלה הישראלית.

 • כיצד משפיעה המלחמה על הילדים? חברי צוות היוזמה לחקר ההתפתחות ואי השוויון בגיל הרך של מרכז טאוב דנים בוובינר (באנגלית) בהשפעת המלחמה על בני ובנות הגיל הרך, בהשפעת סטרס על ילדים וכן בדרכי טיפול אפשריות

 

  • פרופ' בנימין בנטל, חוקר ראשי וראש תוכנית מדיניות בתחום הכלכלה במרכז טאוב, חוקר בדיון (באנגלית) את ההשלכות הכלכליות והחברתיות של המלחמה, כולל הערכת עלויות הסכסוך, השפעתה על תעשיות שונות ועל כוח העבודה ומציע פתרונות מדיניות פוטנציאליים לצמצום ההשפעות השליליות.

 

 • מירי אייזן, יו"ר הבורד הנכנסת של מרכז טאוב, מדברת (באנגלית) על התקפת חמאס על ישראל. אייזן היא אל"מ במיל' ומנהלת המכון הבינלאומי ללוחמה בטרור באוניברסיטת רייכמן בהרצליה.