מיהם האחרים? הקבוצה בעלת קצב הגידול המהיר ביותר בחברה הישראלית

16.01.2023

לאחרונה נשמעות קריאות לשינוי חוקי ההגירה לישראל כדי להגביל את הגירתם של אנשים שאינם יהודים על פי ההלכה. לפי ההגדרה הפורמלית של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), אוכלוסיית ה"אחרים" כוללת "אנשים שלא סווגו במרשם האוכלוסין כיהודים, כמוסלמים או כנוצרים". לרוב מדובר בעולים מברית המועצות לשעבר, אך נכללים בה גם בני דתות אחרות (בודהיסטים, הינדים ועוד), נוצרים לא-ערבים ואוכלוסייה ללא סיווג דת.

אין לנו עמדה בענייני הלכה, אך כמכון מחקר שעוסק רבות בדמוגרפיה, אוכלוסיית ה"אחרים" מעניינת אותנו מכמה סיבות. כאן נצביע על שלוש מהן:

  • בעשרים השנים האחרונות, שיעור הצמיחה של אוכלוסיית ה"אחרים" עלה על זה של כל קבוצת אוכלוסייה אחרת בחברה הישראלית: בשנת 2000 מנתה אוכלוסייה זו כ-225 אלף אנשים, וב-2022 היא כבר חצתה את החצי מיליון. מדובר בגידול ממוצע של כ-3.7% בשנה, יותר מכפול מהגידול באוכלוסייה היהודית (1.6%) והרבה מעל זה של האוכלוסייה הערבית (2.4%).
  • לפי נתוני סקר כוח אדם של הלמ"ס מ-2021, הגברים ה"אחרים" עובדים יותר שעות בשבוע מעמיתיהם בכל מגזר אחר. בין גיל 30 לגיל 60, גברים "אחרים" עובדים יותר מ-40 שעות שבועיות בממוצע. נתון זה מדהים במיוחד אם מביאים בחשבון שהממוצע כולל גם את הגברים שאינם עובדים כלל. אין עוד מגזר עם דפוסי עבודה כאלה.
  • נשים "אחרות" גם הן עובדות יותר מהנשים בכל המגזרים האחרים, אבל ההבדלים בולטים רק מאמצע שנות ה-40 שלהן ועד גיל 59.

חשוב להכיר בממצאים האלה. מדובר באוכלוסייה גדולה שיודעת לעבוד ולתרום. בהתחשב באתגרים שהמדינה צפויה להתמודד עימם בשנים הקרובות, תרומתם עשויה להיות משמעותית ביותר.

שעות עבודה שבועיות של גברים בישראל בשנת 2021, לפי גיל ומגזרמקור: אלכס וינרב, מרכז טאוב | נתונים: סקר כוח אדם, 2021

הערה: כדי לשלול את השפעתם של עובדים זרים בסיעוד ביתי ובחקלאות על האומדן, "האחרים" בתרשים זה כוללים רק כאלה שנולדו במדינות ברית המועצות לשעבר או בישראל.

שעות עבודה שבועיות של נשים בישראל בשנת 2021, לפי גיל ומגזר

מקור: אלכס וינרב, מרכז טאוב | נתונים: סקר כוח אדם, 2021

הערה: כדי לשלול את השפעתם של עובדים זרים בסיעוד ביתי ובחקלאות על האומדן, "האחרות" בתרשים זה כוללות רק כאלה שנולדו במדינות ברית המועצות לשעבר או בישראל.

 

 

 

פוסטים אחרונים

מערכת הרווחה הייתה על סף קריסה בתחילת המלחמה – זה מה שחייב לקרות כדי שתמשיך לתפקד

08.11.2023

מערכת הרווחה במדינת ישראל הייתה קורסת בימיה הראשונים של המלחמה אלמלא ההתארגנות המהירה של הדרגים המקצועיים במשרד הרווחה, ההתגייסות המרשימה

קראו עוד >
  • ג’וני גל , עידית וייס-גל

היפוך הגילים המזעזע של טבח ה-7 באוקטובר

06.11.2023

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ''ס) מפרסמת באופן קבוע נתונים על מספר הנפטרים היומי בישראל. הפרסום האחרון כולל את מתקפת 7 באוקטובר.

קראו עוד >
  • אלכס וינרב

ריכוז נתונים על מספר המאושפזים בבתי החולים מתחילת מלחמת "חרבות ברזל"

26.10.2023

נתוני משרד הבריאות מציגים את מספר המאושפזים הכולל מתחילת המלחמה, מספר המאושפזים החדשים ומספר המאושפזים במצב קשה. פרופ' נדב דוידוביץ',

קראו עוד >
  • צוות מרכז טאוב

אתגר המדידה בשירותים החברתיים

12.09.2023

Efficiency is doing things right; effectiveness is doing the right things." (Peter Drucker)" "יעילות היא לעשות את הדברים נכון. מועילוּת

קראו עוד >
  • ניר קידר