המשימה שלנו

מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל הוא מכון מחקר עצמאי ובלתי מפלגתי בירושלים, העוסק בתחום הכלכלי והחברתי. המרכז עורך מחקרים איכותיים ובלתי תלויים בנושא התנאים הכלכליים והחברתיים בישראל, ומפתח הצעות חדשניות, מקצועיות ומעשיות למדיניות חברתית-כלכלית המקדמת את רווחתם של אזרחי ישראל. המרכז שואף להשפיע על המדיניות הציבורית באמצעות תקשורת ישירה עם קובעי המדיניות, ובעזרת העשרת הדיון הציבורי המתלווה לתהליך קבלת ההחלטות.

היסטוריה

ב-1982 מינה ראש הממשלה מנחם בגין את ישראל כץ (שסיים את תפקידו כשר העבודה והרווחה) לעמוד בראש קבוצה חדשה בשם צוות ראש הממשלה לתכנון שירותים חברתיים. על הגוף החדש הוטל לספק לממשלה ניתוח חדשני, מחקרים והמלצות מדיניות. בתוך שנתיים פיתחה הוועדה גוף בלתי תלוי שנקרא "המרכז לחקר מדיניות חברתית"', בראשותו של ישראל כץ. כדי להבטיח את מעמדו הבלתי פוליטי של המרכז, התקבלה החלטה שהוא לא יקבל מימון ממשלתי משום סוג. ארגון הג'וינט, ובמיוחד קבוצה של מנהיגים מסורים מהארגון, הכירו בחשיבותו של מרכז מחקר ייחודי ובלתי פוליטי והתחייבו לספק לו מימון ארוך טווח. במהלך השנים טיפח המרכז שיתופי פעולה עם מגוון חוקרים אקדמיים בתחומי מדעי החברה, כמו גם עם אנשים המתמחים בתחום המדיניות. המחקר האיכותי והמגוון הרחב של תחומי ההתמחות אפשרו למרכז להתבלט כמקור מוביל לניתוחים מבוססי ראיות בסוגיות של מדיניות חברתית.

מנהיגות המרכז החליפה ידיים ב-1991, כאשר פרופ' יעקב קופ החליף את ד"ר ישראל כץ כמנכ"ל. בהנהגתו של הנרי טאוב כיו"ר מועצת המנהלים, פיתח פרופ' קופ את המבנה הארגוני של מרכז טאוב שמוכר היום כ-"תכניות המדיניות", ובכך הוסיף את אלמנט ההתמחות בתחומי מדיניות ספציפיים לגישתו המקיפה והרב תחומית של המרכז עד לאותה עת.

ב-2003 צוינה אבן דרך נוספת, כאשר הג'וינט השיק מסע גיוס תרומות שבסופו של דבר אפשר למרכז להיות עצמאי והקנה לו קיימות כלכלית ארוכת טווח. קרן התרומות של המרכז הוקמה בעזרת תרומות נדיבות מקרן הנרי ומרילין טאוב, קרן הרברט מ' ונל סינגר, קרן משפחת קולקר-סאקסון-הלוק, קרן מילטון א' ורוזלין ז' וולף, קרן ג'יין וג'ון קולמן והג'וינט. באותה עת שונה שמו של הארגון באופן רשמי ל-"מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל", כאות הוקרה לתמיכתו ומסירותו המתמשכת של הנרי טאוב, שהיה יו"ר מועצת המנהלים של המרכז זמן רב. ב-2007 עבר המרכז למשכנו הקבוע בשכונת רחביה בירושלים, בקרבת הכנסת ומשכנם של הנשיא וראש הממשלה.

בנובמבר 2008 פרש פרופ' קופ ומחליפו כמנהל מרכז טאוב היה דן בן-דוד, פרופסור לכלכלה מאוניברסיטת תל אביב שמתמחה בצמיחה כלכלית, גלובליזציה וכלכלת ישראל. באוקטובר 2009 הצטרף למרכז איל קמחי, פרופסור לכלכלה מהאוניברסיטה העברית המתמחה בכלכלת שוק העבודה ואי שוויון בהכנסות, בתפקיד סגן המנהל. החלפת ההנהגה ציינה עידן חדש של צמיחה והתפתחות עבור המרכז. לאחר תקופת כהונתו של בן-דוד ולאחר תהליכי חיפוש ומיון נרחבים, ועדת האיתור מינתה לתפקיד נשיא את פרופ' אבי וייס מאוניברסיטת בר אילן ב-2015. פרופ' וייס מתמחה בכלכלה יישומית, ובעבר שימש בתפקידי הכלכלן הראשי, המשנה לממונה על ההגבלים העסקיים וכמה תפקידי מפתח אחרים. כמו כן הוא היה חבר בוועדת טרכטנברג וכיהן כראש המחלקה לכלכלה באוניברסיטת בר אילן.

במסגרת תפקידו כנשיא מפקח וייס על התנהלותו של מרכז טאוב, לצד המנכ"לית סוזאן פת בנבנישתי (בעלת תואר ראשון מאוניברסיטת קולומביה ותואר שני מביה"ס ע"ש קנדי בהארוורד) שלה ניסיון נרחב קודם בארגונים מהמגזר השלישי.

בשנים האחרונות התרחב צוות המרכז, כדי להגדיל הן את יכולת המחקר והן את האפשרות להפיץ את ממצאי מחקריו באמצעות תקשורת ושיווק. את המרכז מובילה מועצת מנהלים חזקה ומגוונת, המעניקה לו הדרכה ותמיכה מתמשכות בנושאי תפעול שוטף וגיוס תרומות, ונמצאת בפיקוח האסיפה הכללית. צוות מרכז טאוב ומועצת המנהלים שלו חולקים מחויבות עמוקה – שהדהדה לאורך כל 36 שנות קיומו – למחקרים בלתי תלויים ומבוססי עובדות, המסייעים לקדם את שגשוגה של ישראל בטווח הארוך.

מרכז טאוב

טלפון: 972-2-567-1818

מייל: info@taubcenter.org.il

כתובת: רח' האר”י 15, ירושלים, 9103401