ערב צעירים בנושא ההזדמנויות והמכשולים שעומדים בפני ישראל

יותר ממאה צעירים הגיעו לערב משותף של מרכז טאוב ושל WIZE, עמותה ללא מטרות רווח הפועלת לקידום תרבות, מדע וידע לקהל הרחב, שעסק בהזדמנויות ובמכשולים שעומדים בפני ישראל. במהלך האירוע דיברה חוקרת מרכז טאוב שביט מדהלה-בריק על מקצועות שנמצאים בסיכון להחלפה על ידי טכנולוגיה, העיתונאי והפעיל החברתי תומר אביטל דיבר על הצורך בשקיפות בממשלה ובמוסדותיה, והיזם אורן שובל הציג את הסטארט-אפ שהקים, Via, שמציע פתרון לבעיות התחבורה.

מדהלה-בריק הסבירה שחלק מהתעשיות בישראל נמצאות בסיכון גבוה יותר למחשוב, במיוחד אלה שבהם עוסקות האוכלוסיות החלשות יותר. "בדרך כלל כשאנשים שומעים את הממצאים", אמרה, "תחילה הם אומרים 'וואו, 40% מהעובדים יהיו מובטלים'. אבל כעיקרון, ההיסטוריה מלמדת אותנו שהתפתחויות טכנולוגיות חדשות דווקא מייצרות הזדמנויות תעסוקה חדשות"

אביטל, שעלה לבמה מייד לאחר מדהלה-בריק, שיתף את הקהל בכמה דוגמאות לחוסר השקיפות במוסדות שמפוקחים על ידי המדינה. אביטל הסביל שפעמים רבות אנשים בתפקידים בכירים במוסדות האלה מעורבים בתוצר הסופי, דבר שיכול להוביל לשחיתות. כדוגמה ציין אביטל את הייבוא לישראל. "כל סחורה שרוצים לייבא לישראל חייב לעבור דרך מכון התקנים. ומי יושב במוסד הזה? היצרנים המקומיים. מה תפקידם של היצרנים המקומיים? למקסם את הרווחים שלהם".

שובל דיבר על פתרונות יצירתיים לבעיות התחבורה בישראל ובעולם. "האם תחבורה ציבורית יכולה להיות יעילה, זמינה וזולה? היום היא לא. היא זולה ומסובסדת על ידי בספי המסים, אבל לא נוחה". הסטארט-אפ של שובל, שפועל בכמה ערים בארצות הברית, מציע שילוב בין מוניות שירות לשירות קרפול.

במסגרת שיתוף הפעולה הפורה בין מרכז טאוב ל-HIT מכון טכנולוגי חולון הוצגו עבודות נבחרות של הסטודנטים בכניסה לפאב. בסיום הערב הוענקו מלגות לעבודות הנבחרות, שמייצגות בצורה הטובה ביותר את האמירה של מרכז טאוב.