ירושלים: מה המצב – בוחרים לדעת
ב-16 במרץ, יום לפני הבחירות לכנסת ה-20, הצטרפו אלינו עשרות צעירים לאירוע "מה המצב?" בירושלים לשורה של הרצאות מרתקות

ב-16 במרץ, יום לפני הבחירות לכנסת ה-20, הצטרפו אלינו עשרות צעירים לאירוע "מה המצב?" בירושלים. הערב הייחודי הופק בשותפות עם Wize, התנועה לשינוי תרבות הצעירים וחיי הלילה בישראל.

האירוע התקיים בבר "מייק'ס פלייס" וכלל הרצאות קצרות מפי אנשי עסקים, אנשי תקשורת ויזמים מובילים, לצד כמה מחוקרי מרכז טאוב. ההרצאות נגעו באספקטים רבים של החיים בישראל, החל בשוק העבודה המשתנה ועד השפעת הפריון הנמוך במשק על חיי היום-יום של כל אחד מאתנו.

באירוע הוקרנו גם סרטוני אנימציה שיצרו סטודנטים במחלקה לתקשורת חזותית בשנקר, בהנחיית איתמר דאובה, והוצגו כרזות אינפו-גרפיקה שהכינו סטודנטים במחלקה לתקשורת חזותית במכון הטכנולוגי בחולון בהנחיית סיגל פרלמן ובוב אוראל – שהתבססו כולם על ממצאי המחקרים של מרכז טאוב.

טעימה קלה מההרצאות המרתקות:

איתן רגב: "אתגרי הכלכלה הישראלית"

איתן רגב, חוקר מרכז טאוב, הציג את החסמים שעומדים בפני צמיחת השוק הישראלי, ביניהם אי השוויון בתעסוקה, מערכת החינוך שניצבת במקומות האחרונים בדירוג העולם המפותח על פי מדדים בין-לאומיים וקצב הגידול בפריון העבודה, שנמצא בפער משמעותי ממדינות מפותחות אחרות. לדבריו צמצום פערי ההשכלה, חשיבה מערכתית מחודשת מצד מערכת החינוך וטיפול בבעיות של ביורוקרטיה וחסמי ייבוא יקטינו את יוקר המחיה ויתרמו לצמיחה.

דליה נרקיס: "העולם עובד אחרת"

דליה נרקיס, יושבת ראש קבוצת מנפאואר ישראל ומנהלת אזור מדינות אגן הים התיכון בחברה, דיברה על שוק העבודה המשתנה ועל כך שכיום אנשים נוטים להחליף עבודה לעתים תכופות יותר, לעתים אף כל שנה וחצי. היא ציינה כי מחקרים מראים שלימודים לתואר שני מיד לאחר התואר הראשון אינם יעילים מבחינת קידום בעבודה כמו לימודים לתואר שני לאחר צבירת כמה שנות ניסיון. נרקיס אמרה שהעידן הטכנולוגי והרשת הצמיחו מגוון רחב של משרות שלא היו קיימות לפני כמה שנים ושבעתיד מקומות העבודה לא יצליחו להדביק את קצב הביקוש למשרות, דבר שישאיר מקום בעיקר ליזמות ולעבודה עצמאית.

שגית אזארי-ויזל: "סדרי העדיפויות של הממשלה בתקציב המדינה"

שגית אזארי-ויזל, חוקרת מרכז טאוב, הצביעה על כמה בעיות בתקציב המדינה, ביניהן העובדה שהתקציבים החברתיים בישראל נמוכים בהשוואה למדינות אחרות. כמו כן, היא הראתה שמשרדי הממשלה השונים נוטים שלא לנצל את התקציבים שאושרו להם. הפתרון, לדבריה, הוא הגברת השקיפות התקציבית ומעקב מדוקדק אחר השימוש בפועל בתקציבים השונים.

גל אלון: "אז איפה אנחנו בתוך כל הסיפור הזה"

גל אלון, מייסד ומנכ"ל תובנות, קרא לכל אחד מהנוכחים לפעול לשינוי בתחומים שהוא פעיל בהם, למצוא את הערכים שחשובים לו ולפעול למימושם במסגרות שבהן הוא נמצא. לדבריו על האנשים מוטלת אחריות גדולה ועליהם להיות מעורבים יותר ושותפים בקבלת ההחלטות בארגונים ובמוסדות שבהם הם עובדים ופעילים.

גד ליאור: "המדיניות הכלכלית של הממשלה"

גד ליאור, כתב כלכלי בכיר בידיעות אחרונות – שגם הנחה את הערב – סיכם את האירוע והציג את המורכבות שבבחירת מדיניות כלכלית ממשלתית: האם להטיל מס גבוה על העשירים ועל חברות מצליחות, דבר שיכניס כסף רב יותר לקופת המדינה אך עלול לגרום לכך שחלקם יעזבו את הארץ?