חיים בתוך קופסה – מה מלמד אותנו חג סוכות על שוק הדיור בישראל

02.10.2017

Sukkah

תמונה: RonAlmog via VisualHunt /  CC BY

 

חג סוכות מזכיר לנו את חוויית המגורים בבית זמני – החיים בתוך קופסה. למרבה הצער, זוהי המציאות היום-יומית של זוגות צעירים רבים ששואפים לרכוש פינה משלהם בכל מחיר, בשוק שבו מחירי הדירות הוכפלו בתוך עשור (לפי נתוני הלמ"ס).

שיעור גדול של ישראלים בני 45 ומעלה גר בדירות בבעלותם, נתון שלא השתנה בהרבה לאחר זינוק מחירי הנדל"ן. הנתון לא מפתיע, שכן רובם של המבוגרים יותר רכשו את דירתם לפני עליית המחירים שהתחילה סביב 2008, ולפני המשבר הכלכלי העולמי של אותה שנה.

לעומתם, שיעור בני ה-35 עד 44 שגרים בדירות שאינן בבעלותם עלה בכמעט 36% בין 2003 ל-2014. עבור בני 25 עד 34 זינק השיעור ביותר מעשרה אחוזים, ועומד על 60%. המצב הזה גורם לכך שצעירים רבים גרים בדירות שאינן שלהם, ונאלצים לעבור דירה לעתים קרובות יחסית.

 

living out of boxes HEB

אז מה עושים? רבים מהצעירים בחרו לגור עם הוריהם, אפשרות שהפכה לנפוצה יותר בעקבות עליית מחירי הדיור ויוקר המחיה ובשל הנורמות חברתיות שמאפשרות דחיה בהתחלת הלימודים האקדמיים וכניסה לשוק העבודה. ב-2015 כ-57% מהצעירים הלא נשואים בישראל בגילאי 22-28 עדיין חיו עם הוריהם, נתון שאולי הושפע גם מהמגמה הכללית של עליית גיל הנישואים.

מגורים עם ההורים יכולים להפחית את העומס הכלכלי על צעירים, למרות שאינם הפתרון האידאלי מצד הילדים או ההורים. אבל זה רק פתרון זמני, נכון?

פוסטים אחרונים

הכירו את ג'ים אנג'ל, יו"ר הדירקטוריון החדש של מרכז טאוב

28.07.2021

ג'ים אנג'ל הוא מומחה לשימור סביבתי בעל ניסיון רב-שנים בתמיכה במאמצים להגנה על נופים ברחבי העולם ובמאבק בשינוי האקלים. הוא

קראו עוד >
  • צוות מרכז טאוב

הטנגו של מדיניות משרד החינוך לצמצום פערים לימודיים וחברתיים באמצעות העדפה מתקנת

06.03.2016

הסיבה לשם המוזר של הרצאתי היא הדמיון הרב בין מדיניות הממשלה בנושא צמצום הפערים הלימודיים וחברתיים "שני צעדים קדימה, צעד

קראו עוד >
  • נחום בלס

מחשבות ראשוניות לקראת דיונים על רפורמה בחינוך העל-יסודי

01.07.2021

במבט ראשון נראה כי בריאיון שהעניק יו"ר ארגון המורים רן ארז לדה מרקר (27.6.21) הוא דוחה מכול וכול את הרעיונות

קראו עוד >
  • נחום בלס

משבר הקורונה והשפעתו על מערכות חינוך: תובנות ראשונות

10.05.2021

פרופ' אנדריאס שלייכר הוא מנהל לענייני חינוך ומיומנויות ויועץ מיוחד לענייני מדיניות חינוך למזכיר הכללי של ה- OECD , ועומד

קראו עוד >
  • צוות מרכז טאוב