לקראת יום העצמאות ה-71

05.05.2019

יום העצמאות בפתח, והנה תמונה של ישראל כפי שהצגנו לקראת יום ההולדת ה-70 והחגיגי של המדינה. רובם המכריע של הממצאים ימשיך ללוות אותנו גם השנה וימשיך להשפיע בשנים הקרובות:

  • רמת החיים בישראל ממשיכה לעלות, כמו גם התוצר המקומי הגולמי. למרות זאת, פוטנציאל הצמיחה נמצא בירידה, בעיקר בשל הקיפאון בפריון העבודה.
  • שיעורי העוני ואי השיוויון בישראל הם עדיין מהגבוהים מבין המדינות המפותחות. למרות ששיעור המשפחות החיות בעוני נשאר יציב בעשורים האחרונים ועומד על 20%, חל שינוי במדיניות הטיפול בעוני ובסיוע החומרי שניתן למשפחות נזקקות.
  • הישראלים מוציאים יותר כסף מכיסם על הוצאות בריאות. זוהי נגזרת של אחד האתגרים המבניים הגדולים של מערכת הבריאות, שקשור במימון הציבורי שלה ובחלוקה הפנימית בין מימון פרטי לציבורי.
  • בשנים האחרונות נרשמה עליה, בעיקר בקרב תלמידים ערבים, בשיעור הלומדים במסלול הטכנולוגי הגבוה – דבר שעשוי להשפיע על האפשרות להשתלב בעתיד במקצועות בשכר גבוה. למרות זאת עדיין יש פער גדול בין המגדרים והמגזרים השונים בפנייה למסלולים אלו.
  • שיעור המועסקים במשק עלה, אך לא כל קבוצות האוכלוסייה הגיעו ליעד התעסוקה שהעמידה הממשלה לשנת 2020. נשים ערביות מתקרבות ליעד של 41% מועסקות, אך גברים חרדים עדיין רחוקים מהיעד המוגדר של 63%, ורק 48% מהם מועסקים.

בקרוב נפרסם את תמונת מצב המדינה 2019, הפרסום השנתי והידידותי שלנו, שיצא לאור בתמיכתה הנדיבה של קרן קורת, ומציג תמונה של מצבה הכלכלי והחברתי של ישראל. לחצו על הקישור והירשמו לניוזלטר שלנו כדי לקבל אותו מיד כשיצא.

חג עצמאות שמח!

 

פוסטים אחרונים

הסיוע למסייעים בראי מלחמת 7 באוקטובר 2023: השפעות החשיפה לטראומה על צוותים מטפלים וההתמודדות עימה ברמה האישית, המקצועית והמערכתית

10.04.2024

מי מטפל במטפל? | קמה שיר אִישׁ יוֹשֵׁב עַל כֻּרְסָה וּלְפָנָיו מִתְחַלְּפִים סִפּוּרִים וְהוּא זוֹכֵר עֵינָיו הַכְּחֻלּוֹת מַקְשִׁיבוֹת פָּנָיו מַאְדִּימוֹת

קראו עוד >
  • נתן לב , יפעת בן דוד-דרור , הדס גולדבלט , דפנה ערמון , שי קרונטל , גיא תבורי , נדב דוידוביץ'

השלכות סביבתיות של המלחמה (באנגלית)

10.04.2024

חוקרי תחום סביבה ובריאות, מאיה שדה, פרופ' נדב דוידוביץ' ופרופ' מיה נגב, עסקו בהשלכות ארוכות וקצרות הטווח של המלחמה על

היבטי בריאות הציבור בתיקונים המוצעים לחוק אוויר נקי

01.04.2024

התיקון המוצע לעומת המצב הקיים התוכנית הכלכלית לשנים 2023–2024 מציעה תיקונים לחקיקה בתחום הגנת הסביבה הנוגעים ישירות להגנה על בריאות

קראו עוד >
  • חוקרי יוזמת מרכז טאוב למחקר ומדיניות סביבה ובריאות

בחזית החברתית: על עובדות ועובדים סוציאליים בישראל בשנת 2024 מקבץ נתונים לקראת יום העבודה הסוציאלית

14.03.2024

להורדת המאמר כקובץ PDF לחצו כאן. מבוא ההתמודדות עם ההשלכות החברתיות של טבח 7 באוקטובר והמלחמה שפרצה בעקבותיו הדגישה ביתר

קראו עוד >
  • ג’וני גל , שביט בן-פורת (מדהלה)