לקראת יום העצמאות ה-71

05.05.2019

יום העצמאות בפתח, והנה תמונה של ישראל כפי שהצגנו לקראת יום ההולדת ה-70 והחגיגי של המדינה. רובם המכריע של הממצאים ימשיך ללוות אותנו גם השנה וימשיך להשפיע בשנים הקרובות:

  • רמת החיים בישראל ממשיכה לעלות, כמו גם התוצר המקומי הגולמי. למרות זאת, פוטנציאל הצמיחה נמצא בירידה, בעיקר בשל הקיפאון בפריון העבודה.
  • שיעורי העוני ואי השיוויון בישראל הם עדיין מהגבוהים מבין המדינות המפותחות. למרות ששיעור המשפחות החיות בעוני נשאר יציב בעשורים האחרונים ועומד על 20%, חל שינוי במדיניות הטיפול בעוני ובסיוע החומרי שניתן למשפחות נזקקות.
  • הישראלים מוציאים יותר כסף מכיסם על הוצאות בריאות. זוהי נגזרת של אחד האתגרים המבניים הגדולים של מערכת הבריאות, שקשור במימון הציבורי שלה ובחלוקה הפנימית בין מימון פרטי לציבורי.
  • בשנים האחרונות נרשמה עליה, בעיקר בקרב תלמידים ערבים, בשיעור הלומדים במסלול הטכנולוגי הגבוה – דבר שעשוי להשפיע על האפשרות להשתלב בעתיד במקצועות בשכר גבוה. למרות זאת עדיין יש פער גדול בין המגדרים והמגזרים השונים בפנייה למסלולים אלו.
  • שיעור המועסקים במשק עלה, אך לא כל קבוצות האוכלוסייה הגיעו ליעד התעסוקה שהעמידה הממשלה לשנת 2020. נשים ערביות מתקרבות ליעד של 41% מועסקות, אך גברים חרדים עדיין רחוקים מהיעד המוגדר של 63%, ורק 48% מהם מועסקים.

בקרוב נפרסם את תמונת מצב המדינה 2019, הפרסום השנתי והידידותי שלנו, שיצא לאור בתמיכתה הנדיבה של קרן קורת, ומציג תמונה של מצבה הכלכלי והחברתי של ישראל. לחצו על הקישור והירשמו לניוזלטר שלנו כדי לקבל אותו מיד כשיצא.

חג עצמאות שמח!

 

פוסטים אחרונים

הכירו את ג'ים אנג'ל, יו"ר הדירקטוריון החדש של מרכז טאוב

28.07.2021

ג'ים אנג'ל הוא מומחה לשימור סביבתי בעל ניסיון רב-שנים בתמיכה במאמצים להגנה על נופים ברחבי העולם ובמאבק בשינוי האקלים. הוא

קראו עוד >
  • צוות מרכז טאוב

הטנגו של מדיניות משרד החינוך לצמצום פערים לימודיים וחברתיים באמצעות העדפה מתקנת

06.03.2016

הסיבה לשם המוזר של הרצאתי היא הדמיון הרב בין מדיניות הממשלה בנושא צמצום הפערים הלימודיים וחברתיים "שני צעדים קדימה, צעד

קראו עוד >
  • נחום בלס

מחשבות ראשוניות לקראת דיונים על רפורמה בחינוך העל-יסודי

01.07.2021

במבט ראשון נראה כי בריאיון שהעניק יו"ר ארגון המורים רן ארז לדה מרקר (27.6.21) הוא דוחה מכול וכול את הרעיונות

קראו עוד >
  • נחום בלס

משבר הקורונה והשפעתו על מערכות חינוך: תובנות ראשונות

10.05.2021

פרופ' אנדריאס שלייכר הוא מנהל לענייני חינוך ומיומנויות ויועץ מיוחד לענייני מדיניות חינוך למזכיר הכללי של ה- OECD , ועומד

קראו עוד >
  • צוות מרכז טאוב