דב צ’רניחובסקי

לשעבר חוקר ראשי וראש תוכנית מדיניות הבריאות

פרופסור דב צ'רניחובסקי נפטר בינואר 2021. הוא עמד בראש תוכנית מדיניות הבריאות של המרכז ושימש כפרופסור אמריטוס לכלכלת ומדיניות מערכות בריאות במחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב וכיו"ר "המועצה הלאומית לביטחון תזונתי" בישראל, וכן כיהן בדירקטוריונים של "האגודה למלחמה בסרטן", ו"האגודה לקידום החינוך ירושלים". הוא גמלאי ויועץ של הבנק העולמי, וכיהן כחבר מחקר של המכון הלאומי למחקר כלכלי (NBER)  של ארה"ב. הוא גם עבד כיועץ של חברות תרופות גדולות, כולל “Teva”, “Abbvie” ו- “Takeda”, בסיוע לגיבוש מדיניות בסביבות חברתיות ורפואיות המשתנות במהירות. דב עבד באוסטרליה, בוצואנה, צ'ילה, קולומביה, קוסטה-ריקה, צ'כוסלובקיה, הודו, אינדונזיה, מקסיקו, רומניה,רוסיה ומדינות נוספות, בעיקר מטעם הבנק העולמי.

הוא היה חוקר מוביל בתחום מימון, ארגון ורפורמות במערכות בריאות, ופרסם בכתבי עת מדעיים מובילים רבים, ואף היה חבר במערכת של כמה מהם. דב היה חבר בוועדת החקירה הממלכתית במערכת הבריאות הישראלית שהובילה לחוק ביטוח בריאות ממלכתי (1994), כיהן בוועדות ציבוריות אחרות והיה יועץ לכנסת בנושאי מערכת הבריאות.

בין עבודותיו:  הצעות לביטוח סיעודי ממלכתי בישראל, לשיפור הבריאות באוכלוסייה הערבית בישראל, לרפורמה במימון בתי חולים, שימוש ב-Fuzzy Logic לתיעדוף טכנולוגיות חדשות, וכן ב- Big Data ולימוד מכונה. בנוסף הוא עבד על הצעות לעיצוב מנגנוני הקצאה עם מתאמי סיכון (קפיטציה), ועל הצעות למימון וארגון מערכת הבריאות הישראלית בראייה לעתיד.