היפוך הגילים המזעזע של טבח ה-7 באוקטובר

06.11.2023

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מפרסמת באופן קבוע נתונים על מספר הנפטרים היומי בישראל. הפרסום האחרון כולל את מתקפת 7 באוקטובר.

ככלל, דפוס הגילים של מקרי המוות באותה שבת אינו מפתיע. הצעירים היו הקורבנות העיקריים של ההתקפות, והדבר עולה בקנה אחד עם דיווחי החדשות ועם סיפורי הזוועה שהופצו ברשתות החברתיות.

הקו הכחול מתאר את דפוס הגילים הסטנדרטי. הוא נמדד על הציר הימני ומצביע על מספר מקרי המוות הממוצע בעשר השבתות שקדמו ל-7.10 (בין 29 ביולי ל-30 בספטמבר). הקו מתווה את הצורה הקלאסית של שיעורי תמותה סגוליים לגיל: מתחיל נמוך ועולה באיטיות בין שנות העשרים והארבעים לחיים, ואז עולה בקצב מואץ ככל שאנשים מזדקנים. מתוך ממוצע של 107 מקרי מוות ליום בעשר השבתות שקדמו למתקפה, 61% היו של בני 80 ומעלה ו-4% בלבד היו של אנשים מתחת לגיל 30. זהו הדפוס שזכינו לחוות בעידן המודרני, שבו רוב מוחלט של האוכלוסייה התברך באריכות ימים.

הקו הכתום מתאר את מספר מקרי המוות שאירעו בשבת השחורה, 7 באוקטובר. הממדים שונים לגמרי: מספר זה נמדד על הציר השמאלי, שערכיו גבוהים פי 10 מאלה שבציר הימני. גם דפוס הגילים הפוך לחלוטין. מתוך 1,038 מקרי מוות שתועדו ב-7.10, רק 6% היו של אנשים בני 80+, ו-52% היו של אנשים מתחת לגיל 30. ההשפעה הגדולה ביותר הייתה על בני 20–24: 295 מקרי מוות. מספר זה עולה על סך הנפטרים בקבוצת גיל זו בשנת 2022 כולה, שבה נרשמו 241 מקרי מוות בקבוצת גיל זו.
היפוך זה של דפוס הגילים הסטנדרטי של התמותה, הרצח המכוון של צעירים שכל חייהם עוד לפניהם, הוא אחד ממקורות הכעס שלנו ומה שמזין את נחישותנו למצוא ולחסל את הגורמים הרצחניים ומפעיליהם.

פוסטים אחרונים

מערכת הרווחה הייתה על סף קריסה בתחילת המלחמה – זה מה שחייב לקרות כדי שתמשיך לתפקד

08.11.2023

מערכת הרווחה במדינת ישראל הייתה קורסת בימיה הראשונים של המלחמה אלמלא ההתארגנות המהירה של הדרגים המקצועיים במשרד הרווחה, ההתגייסות המרשימה

קראו עוד >
  • ג’וני גל , עידית וייס-גל

ריכוז נתונים על מספר המאושפזים בבתי החולים מתחילת מלחמת "חרבות ברזל"

26.10.2023

נתוני משרד הבריאות מציגים את מספר המאושפזים הכולל מתחילת המלחמה, מספר המאושפזים החדשים ומספר המאושפזים במצב קשה. פרופ' נדב דוידוביץ',

קראו עוד >
  • צוות מרכז טאוב

אתגר המדידה בשירותים החברתיים

12.09.2023

Efficiency is doing things right; effectiveness is doing the right things." (Peter Drucker)" "יעילות היא לעשות את הדברים נכון. מועילוּת

קראו עוד >
  • ניר קידר

נערכים לשנת הלימודים הבאה: איך מתגברים על המחסור במורים?

23.08.2023

זה זמן רב אני טוען שלמעשה אין מחסור במורות ובמורים, לא ברמת המערכת ולא בשלבי חינוך ספציפיים. רואים זאת בבירור

קראו עוד >
  • נחום בלס